SÜKU konkursitöö

Tartu Südalinna Kultuurikeskuse võistlustöö
Arhitekt
Zaha Hadid Architects, ESPLAN, Lootusprojekt

Kauni pargi säilitamiseks sulandub meie arhitektuurne ettepanek “Teadmiste puud” teadlikult loodusesse ja austab olemasolevaid puid. Igal hoonel on võimalikult väike ehitusalune pind ja jaotus erinevateks hoone mahtudeks võimaldab SÜKU keskuse suhtestumist inimkeskse linnaruumiga. Mahtude poolt maapinnalt võetud ala kompenseeritakse kasutajatele roheliste katuseterrassidena linna nautimiseks ja vaatlemiseks.

Ideekavandi erinevad funktsioonid: raamatukogu, kunstimuuseum, sündmuskeskus, väärtfilmikino, tööruumid ja söögikohad, on jaotatud viieks hoone mahuks, mis pargi südames tõustes ristuvad ja kattuvad omavahel. Nendel mahtudel on ainulaadne materiaalne väljendus, samal ajal on need esteetiliselt integreeritud  kompleksi, mil on ühine disainikeel, mis on inspireeritud pargis eksisteerivate puude vertikaalsusest ja tihedusest  – tugevate juurtega maapinnal ning hargnedes päikeseni jõudmiseks, peegeldades metafooriliselt Tartu väärtuslikke traditsioone ja teadmisi. See idee annab ideekavandile nime:  “Teadmiste puud”.

Arhitektuuriliselt esindab nende mahukomponentide sünergiat, poolkaetud kolonnaad, mille tekitavad vertikaalsed fassaadikomponendid, mis koonduvad ühte kesksesse ruumi, mis toimib kõigi funktsioonide juurdepääsu- ja jaotuspunktina. See peamine juurdepääsusaal saab olema  läbipaistev ruum, kus erinevaid aastaaegu saab täielikult nautida ka sisetingimustes.

Tartu Südalinna Kultuurikeskuse arhitektuurne ideekavand on kavandatud programmiliste mahtude “ansamblina”, mis paikneb pargis, austades olemasolevaid puid ja asukoha mälestisi, luues inimmõõtmelise ruumi linnalikuks koosviibimiseks ja eneseväljenduseks.

Töö on koostatud meie arhitektide poolt koos Zaha Hadid Architects meeskonnaga ja Lootusprojektiga.

Lever Lõhmus
Lever Lõhmus
Arhitekt

Millega saan abiks olla?

Täname, {name}!

Kiri kenasti käes.
Võtame Teiega esimesel võimalusel ühendust.


Esplani tiim
Lever Lõhmus
Lever Lõhmus
Arhitekt

Millega saan abiks olla?

Täname, {name}!

Kiri kenasti käes.
Võtame Teiega esimesel võimalusel ühendust.


Esplani tiim